İŞYERLERİNDE DOĞAL IŞIK KULLANIMI

İşyerlerinde  günışığı kullanımı günümüzde giderek artmakta ve sadece iç tasarımda çağdaş ve çarpıcı mekan oluşturmakla kalmaz , BREEM, LEED ,SKA gibi çevre odaklı değerlendirme standartları da natürel ışığın faydalarını kabul eder ve kuvvetle refere eder. 

Buna ek olarak doğal ışık daha az yapay aydınlatma kullanarak belirli enerji tasarrufu avantajları sağlar ..

Günümüzde son pandemi atağından sonra ayrıca görülmüştür ki ‘’MEKANLARDA GÜN IŞIĞI KULLANIMI ‘’çalışanların sadece ruhsal sağlığı değil  fiziksel sağlıkları için de çok önemli olduğu bir kez daha vurgulanmıştır.. 

Tüm bu amaçlarla, özellikle kullanıcı sağlığını ön planda tutarken mekanlarda çarpıcı efektler oluşturmak  isteyen tasarımcılar  ‘’ İŞYERİNDE DOĞAL IŞIK KULLANIMI ‘’ sloganını daha sık kullanır oldular … BREEAM, LEED ve SKA gibi çevre odaklı değerlendirme standartları doğal ışığın faydalarını kabul eder. Buna ek olarak, WELL Building Standartları da  çalışanların refahı üzerindeki etkileri de kabul eder. İşyerindeki doğal ışık, daha az yapay aydınlatma kullanarak belirli enerji tasarrufu avantajları sağlar. Benzer şekilde, bilinen iyi sağlık yararları da vardır. Bir binayı yapay olarak aydınlatmak için daha az enerji harcanması, maliyet ve enerji  tasarrufu anlamına gelir. Ayrıca, çalışanların refahı ve verimliliği üzerindeki olumlu etki, yatırımdan daha da fazla getiri sağlar. 

Öte yandan doğal ışık, çarpıcı iç mekanlarının bir özelliğidir. 

DOĞAL IŞIK ÇALIŞAN MEMNUNİYETİ SEVİYELERİNİ ARTTIRIR

İnsanlar genellikle işyerinde iyi düzeyde doğal ışık aldıklarında kendi memnuniyet seviyelerini daha yüksek derecelendirmektedirler.   Doğal ışığa maruz kalmak, kullanıcıların  ruh halini, uyanıklığını ve genel sağlığı iyileştirebilir. Aynı şekilde, doğal ışık, gündüz ve gece uykuda doğru uyanıklık dengesini teşvik eden bioritimlerimizi düzenler. 

İyi bina tasarımı, gün ışığının farklı iç alanlardan geçmesi için fırsatlar yaratır. Hücresel ofisler, akustik gizliliğin bir gereklilik olabileceği durumlara en iyi örnektir. Akustik gizlilik, iç mekanları planlarken genellikle birincil bir itici güçtür. Bir binada cam bölmeler kullanmak, işyerindeki doğal ışığın dahili olarak akmasına katkıda bulunur. Sonuç olarak, daha konforlu bir çalışma ortamı sağlar. 

OFİS ALANLARINDAKİ MAHREMİYET İHTİYACINI  DOĞAL IŞIKLA DENGELEME

Doğal ışığın kullanımını arttırırken ‘’ akustik ‘’ mahremiyetten de ödün vermemek için , modüler cam bölme duvar kullanımı gerekmektedir.. iç mekan tefrişlerinde ve mekan- fonksiyon şemalarını kurgularken doğal ışığın binanın mümkün olan her köşesine ulaşmasını ancak bu şekilde sağlayabiliriz.

Böylelikle tefrişte yaratılan odalarda doğal ışığı kesmeyen hem de tüm mekanların içine işleyen gün ışığı kullanımını arttıran  bir tasarım anlayışı ön plana çıkar.  Bu anlayışla tasarlanan ve kurgulanan projelerimizden  ‘’ Sew-Euro DRIVE  ‘’açık ofislerin mümkün olduğunca gün ışığı alması sağlanırken ,yönetici ofislerinde cam bölücü duvar kullanımı da  hem akustik performansı oda mahremiyetini sağlayacaktır.

 ‘’GTT LOJİSTİK MERKEZ OFİS ‘’ projesinde binanın iç çekirdeğine kadar günışığı girmesi için tüm koridorlar cam duvar yapılırken genel mekanın  bir parçası olarak doğal ahşap dokusu da kapı ve acces panellerde kullanılarak tasarımda bütünlük sağlanmıştır. 

İşyerinde doğal ışığın kullanılması düşünüldüğünde bu yaratıcı tasarımlar sadece estetik açıdan çarpıcı  olmakla kalmayıp aynı zamanda en ilerici bina standartlarının temel bileşenleri olarak kabul edilmektedir. BREEAM, LEED, SKA ve WELL Bina değerlendirme standartlarının tümü, gün ışığını en üst düzeye çıkaran tasarımları olumlu bir şekilde tanır.